110 lat SPOŁEM w Grajewie

Od 110 lat dla Was – SPOŁEM Grajewo

Początki ruchu spółdzielczego w Grajewie sięgają 30 listopada 1913 roku. Właśnie tego dnia, dzięki zaangażowaniu dwóch księży utworzono Spółdzielnię Spożywców „Przyszłość” z  odpowiedzialnością udziałami w Grajewie. W roku 1926 zmieniono jej nazwę na Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Grajewie. Dysponowała ona jednym sklepem, znajdującym się na ówczesnym rynku przy ul. Białostockiej. Niestety czasy II wojny światowej to również okres, w którym spółdzielczość na terenie miasta nie funkcjonowała. Dopiero po zakończeniu okupacji niemieckiej na terenie województwa białostockiego przystąpiono do organizowania na nowo ruchu spółdzielczego.

4 marca 1945 roku powołano do życia  Spółdzielnię Rolniczo – Spożywczą „Jedność”, a 30 maja 1946 r. zawiązana została Spółdzielnia Spożywców „Kolejarz”. Obydwie te spółdzielnie były członkiem Okręgowego Związku Gospodarczego Spółdzielni R.P. „Społem”. W roku 1948 przeprowadzona została reorganizacja struktury spółdzielni na terenie powiatu grajewskiego. Uchwałą Walnego Zgromadzenia z dnia 4 kwietnia 1948 r. Spółdzielnia „Jedność” została połączona z Powiatowym Związkiem Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z odpowiedzialnością udziałami w Grajewie. Pozostała część Spółdzielni „Jedność” i Spółdzielni „Kolejarz” była podstawą do utworzenia Spółdzielni Spożywczej, której obszarem działania było miasto Grajewo. 14 lutego 1949 r. powyższe zmiany zarejestrowano  w rejestrze sądowym wpisując zmianę nazwy spółdzielni na „Grajewską Spółdzielnię Spożywców z odpowiedzialnością udziałami w Grajewie”.

23 maja 1952 roku, po zatwierdzeniu przez Sąd Okręgowy w Ełku statutu uchwalonego na Walnym Zgromadzeniu 30 czerwca 1951 roku, zmieniono nazwę spółdzielni na „Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Grajewie”, a jej siedzibę przeniesiono na ul. Kirszbauma 6 (obecnie ul. Traugutta). W dniu 13 marca 1967 r. zebranie założycielskie powołało do działania „Społem” Wojewódzką Spółdzielnię Spożywców w Białymstoku, a w maju 1967 r. podjęto uchwałę o połączeniu dotychczasowych powszechnych spółdzielni spożywców ze „Społem” WSS.

Kolejne zmiany spowodowane były reformą administracji PRL, przeprowadzoną w roku 1975. Wtedy to z WSS „Społem” w Białymstoku wyodrębniono trzy odrębne wojewódzkie Spółdzielnie Spożywców: – w Białymstoku, w Łomży i Suwałkach. Oddział w Grajewie został przydzielony do „Społem” WSS w Łomży, która została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Łomży 5 lipca 1975 r. W tej formie spółdzielnia funkcjonowała do 13 listopada 1982 r., kiedy to w restauracji „Jagienka” 50 członków „Społem” WSS w Łomży Oddział w Grajewie  postanowiło się usamodzielnić i założyć Spółdzielnię Spożywców o nazwie „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Grajewie, czyli „Społem” PSS.

Ostatnia zmiana organizacyjna w spółdzielni przypada na 13 listopada 2012 roku. Tego dnia został podpisany notarialnie akt założycielski spółki SPOŁEM PSS w Grajewie Sp. z o.o., a w lutym 2013r. majątek spółdzielni przeniesiono do spółki. Więcej szczegółów dotyczących historii naszej firmy znajdziecie na stronie internetowej www.pssgrajewo.pl.

SPOŁEM Grajewo obecnie liczy 10 sklepów, w tym 8 w Grajewie, 1 w Szczuczynie i 1 w Ełku. Aż 9 spośród nich funkcjonuje pod szyldem GAMA. Aktualnie zatrudniamy 125 pracowników, obsługujących codziennie ponad 5 tysięcy Klientów. Warto również podkreślić, że jesteśmy najdłużej funkcjonującą firmą handlową w Grajewie.

110-ty rok istnienia SPOŁEM Grajewo jest wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla nas, jak i dla wszystkich grajewian. Jubileuszowe obchody uświetnimy na różne sposoby. W ciągu całego roku będziemy podejmować wiele interesujących przedsięwzięć obejmujących nasze sklepy stacjonarne, miasto Grajewo, stronę internetową www.pssgrajewo.pl oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/gamagrajewo. Planowane działania z pewnością zainteresują naszych klientów, a także całą społeczność.

W ramach obchodów 110-lecia zorganizujemy w ciągu całego roku atrakcyjne konkursy z nagrodami. Zaplanowaliśmy również piknik w parku Solidarności, który odbędzie się 1 lipca b.r.. We współpracę w jego przygotowaniu zaangażowało się również Grajewskie Centrum Kultury oraz Grajewska Izba Historyczna. W trakcie trwania pikniku zaplanowaliśmy atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Będą to między innymi:

– stoisko rodem z PRL, gdzie „urzędnik” będzie wydawał kartki na poszczególne atrakcje,
– 3 godzinne zabawy i animacje dla dzieci w klimacie PRL, np. gra w kapsle, które przeprowadzi Wodzirej Band,

– dmuchane zjeżdżalnie,

– tekturowa makieta sklepu z lat 70-tych, gdzie każdy uczestnik będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w roli ekspedienta/ekspedientki,

– balony jubileuszowe, lody, wata cukrowa, a także pajda pysznego chleba ze smalcem i obowiązkowym ogórkiem,

– wystawa plenerowa dotycząca 110 lat działalności SPOŁEM w Grajewie.

Całość lipcowych obchodów zwieńczy wielki finał, który pozostawiamy dla Was jako niespodziankę. Jesienią natomiast spróbujecie swojego szczęścia w jubileuszowej loterii organizowanej w sklepach Gama. To jednak tylko część z działań, jakie zaplanowaliśmy na 2023 rok. O kolejnych będziemy informować na bieżąco.

Dziękujemy wszystkim naszym klientom, kontrahentom oraz pracownikom za to, że jesteście z nami od wielu lat i zapraszamy Was do wspólnego udziału w obchodach 110-lecia SPOŁEM Grajewo. Pamiętajcie – rozwijamy się dzięki Wam i dla Was!